Company Logo

GALERIA FOTO

Informacje z ...

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w ŚREMIE w LATACH 1867 - 1999 _ cz. I; II; III

 

"OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA w ŚREMIE w LATACH 1867 – 1999" -
mł. bryg. mgr Sławomir Drozd

 

Zapraszam do zapoznania się z jedynym takim  opracowaniem dotyczącym  genezy powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Śremie .........
/Opracowanie podzielone jest na trzy części/

 

Czytaj więcej...

W Śremie, pod własnym sztandarem.

 

KOMENDA POWIATOWA PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ w Śremie -  pod własnym sztandarem.

Data 25 maja na długo pozostanie w pamięci nie tylko śremskim strażakom, ale całej społeczności powiatu śremskiego. Wpisana zostanie również do kronik miasta, które szczyci się prawami miejskimi nadanymi zaledwie kilka miesięcy po Poznaniu, w 1253 roku.

 

Czytaj więcej...

Dzieje ustrojowe Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie

 

1.     Dzieje ustrojowe Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie.

Zalążkiem i podwaliną do powstania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej na ziemi śremskiej były Ochotnicze Straże Pożarne. Działalność po okresie II Wojny Światowej rozpoczęła się od zwołania na polecenie Starosty Powiatowego Gabriela Kozłowskiego Zjazdu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w sierpniu 1945 roku. W tym czasie Pierwszym Inspektorem ochrony przeciwpożarowej powołanym przez w/w starostę był Stefan Raszewski – mistrz kominiarski zasłużony w pożarnictwie przed II Wojną Światową. Jego zasługą była organizacja jednostek OSP w byłych majątkach ziemskich. Pod koniec 1946 roku powstało 16 takich jednostek w majątkach ziemskich i 11 jednostek terenowych, które powstały na wniosek rolników indywidualnych. W okresie tym powiat śremski liczył 5 gmin: Dolsk, Kórnik, Książ Wlkp. , Mosina, Śrem.

 

Czytaj więcej...

Historia KPPSP w Śremie.

 

Geneza powstania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie na tle zmian ustrojowych.


     Działalność śremskiej Straży pożarnej po okresie II Wojny Światowej rozpoczęła się od zwołania na polecenie Starosty Powiatowego Gabriela Kozłowskiego Zjazdu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w sierpniu 1945 roku. W tym czasie Pierwszym Inspektorem ochrony przeciwpożarowej powołanym przez w/w starostę był Stefan Kraszewski – mistrz kominiarski zasłużony w pożarnictwie przed II Wojną Światową. Jego zasługą była organizacja jednostek OSP w byłych majątkach ziemskich. Pod koniec 1946 roku powstało 16 takich jednostek w majątkach ziemskich i 11 jednostek terenowych, które powstały na wniosek rolników indywidualnych.
W okresie tym powiat śremski liczył 5 gmin: Dolsk, Kórnik, Książ Wlkp. , Mosina, Śrem.

 

Czytaj więcej...
Copyright © 2013 - MG_ Powered by Joomla!®. Developed by: Tribeca WP Template  Valid XHTML and CSS.